کوهنوردی را چطور شروع کنیم؟

کوهنوردی را چطور شروع کنیم؟

برای شروع و انجام کاری، روش‌ها و راه‌های زیادی وجود دارد، اما بهترین روش برای شروع کدام است؟ این مسئله و وجود راه و روش‌های مختلف برای رشته‌ای مثل کوهنوردی و یادگیری آن هم وجود دارد. شما برای شروع کوهنوردی چه راهی را انتخاب می‌کنید؟ بگذارید چند مثال بزنیم تا بیشتر متوجه این روش‌ها شوید.

شروع با یک تور مسافرتی و یا تور کوهنوردی سبک؟ شروع با ثبت‌نام در کلاس‌های کوهپیمایی؟ شروع با گروه‌های کوهنوردی و یا انجام کوهنوردی سبک همراه با دوستان‌تان؟

البته باید این را یادآور شویم که بعد از چند مدتی که کوهنوردی را شروع کردید، تمام روش‌های گفته شده را به مرور زمان امتحان می‌کنید، اما مهم این است که با چه روشی شروع به کوهنوردی می‌کنید و بهترین روش برای شروع کدام است و در ادامه چه روشی را چه زمانی استفاده کنید. در این مقاله سعی داریم تا درباره این روش‌ها بگوییم و بهترین روش برای شروع را معرفی کنیم، همراه ما باشید.

کوهنوردی را چطور شروع کنیم؟

کدام روش برای شروع کوهنوردی مناسب است؟

برای شروع یک کار، اگر در حین انجام آن کار به انسان سخت بگذرد، یا با انجام آن کار خوشحال نباشد و لذت نبرد خیلی طبیعی است که نسبت به آن کار دلسرد شود و آن را ادامه ندهد. در نتیجه اگر بخواهید با کلاس‌های کوهپیمایی شروع کنید، قوانین این رشته را یاد می‌گیرد اما آن قدر برای‌تان جذاب نخواهد بود و باعث می‌شود که شاید حتی یک بار هم آن را انجام ندهید. به همین منظور پیشنهاد می‌کنیم رفتن به کلاس‌های آموزشی را بگذارید برای شش ماه و یا یک سال بعد از این که کوهنوردی و کوهپیمایی را شروع کردید.

ممکن است، خودتان چند باری با دوست‌های‌تان یا خانواده، از کوه‌های بسیار سبک صعود کرده‌اید و تجربه رفتن به کوه را داشته باشید، اما این روش هم برای شروع مناسب نیست، زیرا اگر با دوستانی که کوهنورد نیستند به کوه بروید از لذت واقعی کوهنوردی و طبیعت‌گردی به طور کامل آگاه نخواهید شد و تجربه عالی بدست نمی‌آورید و ممکن است اصلا جذب کوهنوردی نشوید و در نهایت لذت آن را با همین تجربه کوچک بشناسید. پس پیشنهاد می‌کنیم برای شروع دور دوستان غیر کوهنورد را هم خط بکشید. اما بهترین راه کدام است، تور و یا گروه کوهنوردی؟

کوهنوردی را چطور شروع کنیم؟

این دو گزینه تقریبا با هم یکسان هستند، اما چند تفاوت کوچک با هم دارند. کوهنوردی‌هایی که توسط آژانس‌های مسافرتی در غالب تور گردشگری برگزار می‌شوند شامل دو بخش کوهنوردی و تفریح هستند. در این باره کفه ترازوی تفریح سنگین‌تر از یادگیری قسمت فنی کوهنوردی است. در واقع از این مدل تور یک روز گردشگری یا چند روزه، بیشتر جنبه تفریح دارد و شادی نفرات شرکت‌کننده در تور مد نظر اجراکننده‌ این تورهاست. یعنی ممکن است در یک تور کوهنوردی سبک اگر شرکت‌کننده ها تمایلی به کوهنوردی نداشته باشند، لیدر برنامه کوه را برگزار نکند و تور به یک برنامه گلگشت تبدیل شود. در مقابل، در گروه‌های کوهنوردی اولویت تفریح و پیمایش کوه متفاوت است. در واقع هدف اصلی صعود به یک قله است، که در زمان برگزاری تور، آموزش و تفریح با هم وجود دارد. همیشه در این گروه‌ها تعدادی افراد با تجربه و مسن‌تر وجود دارند که با روی گشاده تجربه‌ها و آموزش‌های خود را در اختیار دیگران قرار می‌دهند. با این توضیحات، بهترین گزینه برای شروع کوهنوردی، انتخاب یک گروه کوهنوردی و ثبت‌نام در آن است، بعد هم در برنامه‌های هفتگی و ماهانه گروه شرکت مستمری داشته باشید.


گاهی یک موضوع یا یک مساله در میان مردم طرفداران زیادی پیدا می‌کند و در شبکه‌های اجتماعی ترند می‌شود، یکی از این موضوع‌ها گردشگری است؛ برای اینکه با برخی از این ترندها آشنا شوید مطلب «جوگیر شدگان سفری را بشناسید!» را بخوایند.


کوهنوردی را چطور شروع کنیم؟

نکاتی برای خرید تجهیزات کوهنوردی

بعد از حدود یک ماه اگر تصمیم به ادامه این ورزش داشتید، کم‌کم شروع کنید اطلاعاتی در باره تجهیزات این رشته مثل پوشاک و لوازم مورد نیاز، بدست بیاورید. توصیه می‌کنیم که تجهیزات مورد نیاز خود را به صورت یک جا خرید نکنید؛ بگذارید در طول مسیر یادگیری و پیشرفت زمانی که به آن وسیله احتیاج پیدا کردید به خرید آن اقدام کنید، در آن زمان ابتدا در باره انواع آن و اینکه کدام محصول مناسب شماست اطلاعات جمع‌آوری کنید تا بتوانید بهترین خرید را داشته باشید. اگر این پیشنهاد را در نظر نگیرید، کمد شما تبدیل به ویترینی از وسایل گران قیمت کوهنوردی خواهد شد، که شاید فقط یک بار از آن استفاده کرده باشید، در حالی که می‌توانستید آن وسیله را به دیگر همنوردان خود قرض بدهید.

بعد از تکمیل شدن وسایل و بالا رفتن تجربه، نیاز است که به صورت اصولی‌تر این ورزش پرهیجان را یاد بگیرید و دنبال کنید. اکنون زمان آن است که در کلاس‌های کوهپیمایی و کلاس‌های مرتبط با آن ثبت نام کنید.

در انتها فراموش نکنید، که هر رشته و حرفه‌ای نیازمند آن است که علاوه بر یادگیری تکنیک‌ها و به اصطلاح حرفه‌ای شدن در آن، اخلاق حرفه‌ای آن را نیز یاد بگیریم. کوهنوردی یکی از آن معدود رشته‌هایی است که اخلاق و مرام و مسلک بسیار خاصی دارد و این مرام زبان زد خاص و عام است. این مرام‌نامه که هیچ وقت و هیچ کجا نوشته نشده را باید در ارتفاعات کوه‌ها و در سرمای شدید قله‌ها یاد بگیرید و به آیندگان و کوهنوردان تازه کار انتقال دهید. در  مطلب «مرام کوهنوردی قانون نانوشته» به برخی از مرام‌های کوهنوردی اشاره شده است.

کوهنوردی را چطور شروع کنیم؟

درباره این مطلب نظرتان را بنویسید و ما را با روش‌هایی که کوهنورد شدید آشنا کنید. می‌توانید خاطراتی از اینکه چطور کوهنورد شدید یا درباره سفرهای‌تان را برای دوستان رادیو آهنگ سفر ارسال کنید تا در اپیزودهای پادکست گردشگری استفاده شود و دیگران نیز صدای شما را بشنوند.

3
اشتراک‌گذاری
میلاد میرزایی

3 دیدگاه

 1. حمیده

  مطلب خوبی بود، من همیشه برام سوال بوده که چطور شروع کنم و البته هر دفعه با گروهی که کوهنورد واقعی نبودن شروع مردم و بعد هم رها کردم. الان سوالم اینه گروه کوهنوردی رو چطور پیدا کنیم؟
  چون من چند گروه کوهنوردی پیدا میکنم ولی اینها خودشون مرتب کوه میرن و فقط برنامه های سختشون رو اعلام میکنن که بقیه هم بیان.
  ممنون میشم چند کروه کوهنوردی معرفی کنید

  • میلاد میرزایی

   ابتدا باید بدونم کدوم شهر هستین تا بتونم گروه بهتون معرفی کنم. ولی در کل ان راه رو پیشنهاد می کنم:
   از یک دو سال پیش هیئت کونوردی کلیه گروه های کوهنوردی رو لغو مجوز کرد و فقط اونهایی که باشگاه کوهنوردی هستن و یا شدن مجوز دارن. پس دنبال باشگاه کوهنوردی باشید توی شهر خودتون. باشگاه های کوهنوردی معمولا ماهانه، فصلی و یا 6 ماهه برنامه هاشون رو اعلام می کنن به اعضاشون و هر هفته جلسه دارن در محل باشگاه.باشگاه رو پیدا کنید. در جلسه هفتگیشون شرکت کنید و از روابط عمومی باشگاه بخواهید که برنامه ماهانشون رو بشما بدن تا بتونید ازش استفاده کنید.
   برای پیدا کردن باشگاه ها هم میتونید خیلی راحت هیئت کونوردی شهرتون رو با جستجو توی اینترنت و یا سوال از دوستان و یا حتی از طریق سوال از فروشگاه لوازم کوهنوردی مطلع بشین.

 2. hamed

  سلام
  خییییییلللللیییییی عالییییی بود.🙏🙏🙏🙏🙏🙏

ارسال پاسخ