چادر مسافرتی؛ محل اقامتی در سفر

چادر مسافرتی؛ محل اقامتی در سفر

تا حالا وقتی سفر می‌رفتید کجا اقامت می‌کردید؟ چه مکان‌هایی را برای اقامت انتخاب می‌کردید؟ اصلا تا حالا به محل اقامت در سفرهای‌تان فکر کردید؟ باید بگوییم که محل اقامت یا همان محل اسکان یکی از مهم‌ترین چالش‌ها برای سفر کردن و برنامه‌ریزی سفر است. به مسافرت‌هایی که تاکنون چه به صورت شخصی چه با تورهای گردشگری رفته‌اید دقت کنید، کمی دقت خود را به عقب‌تر و قبل از سفر ببرید، می‌بینید که شما هم قبل از سفر درباره محل اقامت و سکونت‌تان چالش داشتید. به طور معمول زمانی که قصد سفر می‌کنید و مقصد خود را انتخاب کردید بعد از آن دنبال مکانی برای اقامت‌تان در آن شهر می‌گردید، یا اگر با تور ایرانگردی قصد سفر دارید محل اقامت در توضیحات تور بیان شده است. گاهی از قبل هتل یا مسافرخانه‌‌ای رزرو می‌کنید، به اقوام یا آشناهایی که در آن شهر دارید خبر می‌دهید و براساس بودن آن‌ها برنامه سفر خود را می‌چینید و حتی گاهی شده در زمان تعطیلات و اوج مسافرت‌ها از چند ماه قبل باید به فکر محل اقامت مثل هتل و مسافرخانه باشید و اگر دیر اقدام کنید اتاقی حتی کوچک هم نصیب‌تان نخواهد شد.

پیدا کردن محل اقامت در سفر چالش بزرگی برای مسافرهاست به طوری که گاهی اگر محلی برای اقامت پیدا نشود امکان لغو کردن سفر از سوی مسافرها وجود دارد. محل‌های اقامت انواع مختلفی دارند که هر فرد براساس شخصیت و عوامل دیگری مثل بودجه، پیدا شدن محلی مناسب و …، مکانی را برای سفر خود انتخاب می‌کند، محل اسکان می‌تواند هتل، متل، مسافرخانه، خوابگاه، هاستل، کلبه یا ویلای اجاره‌ای و … باشد. در سفرهای گروهی که با تورهای ایرانگردی برگزار می‌شود، نیز محل اقامت را مشخص می‌کنند. چادرهای مسافرتی یکی از انواع محل‌های سکونت برای اقامت در سفر است که شاید کمتر کسی آن را انتخاب کند، کسانی که اهل سفر و کوله به دوش هستند با خوابیدن در چادر آشنایی دارند. در این مقاله و در سایت ایران نیچر می‌خواهم درباره اقامت در چادر، کمپینگ و اولین تجربه خودم از چادر و برپا کردن آن برای‌تان بگوییم تا شاید شما هم این محل اقامت و هیجان‌های آن را انتخاب کنید.   

 

چادر مسافرتی؛ محل اقامتی در سفر

تجربه خوابیدن در چادر مسافرتی و کیسه خواب

من هم مثل دیگران و اطرافیانم تا دو سال قبل، برای هر سفری که می‌رفتیم چه با خانواده، چه دوستانه و حتی به تنهایی، محلی را از قبل برای اقامت انتخاب کرده و آنجا را رزرو می‌کردیم. گاهی برای انتخاب نیز دچار چالش‌هایی می‌شدیم که شاید شما هم تجربه برخورد با این چالش‌ها مثل پیدا نشدن مکان مناسب یا گران بودن محل اقامت، را داشته‌اید. تا اینکه با جمعی آشنا شدم که کوهنورد و طبیعتگرد بودند و قرار شد برای تعطیلات عید نوروز 1396، از 25 اسفندماه 95 تا پنجم فروردین 1396 با آن‌ها همسفر شوم، مقصد هم بازدید از شهرهای جنوب شرقی کشور بود و قرار شد از طبس شروع کنیم و جاذبه های گردشگری خراسان جنوبی و زاهدان را ببینیم. تا اینجا مشکلی نبود و زمانی که از دوستان درباره محل اقامت‌های‌مان در شهرهای مختلف پرسیدم تازه متوجه تفاوت این سفر با سفرهای قبلی‌ام شدم، چادر مسافرتی و کمپ زدن درون شهر محل اقامت ما بود و چون این سفر با تور خاصی مثل تور گردشگری برگزار نمی‌شد، نمی‌توانستم ایرادی به این قضیه بگیرم.

بعد از متوجه شدن از محل اقامت و اینکه قرار است هر شب و به مدت 10 شب در چادر بخوابم، دچار ترس و هیجان‌ شدم؛ ترس از ناامن بودن چادر و هر شهر و چه خطراتی در انتظارم هست و اینکه من تنها فردی از گروه هستم که تاکنون تجربه خوابیدن در چادر را نداشته، از سوی دیگر دغدغه‌ها و وسواس‌های بهداشتی باعث دلهره‌ام شده بود. در مقابل این ترس‌ها و دلهره‌ها، هیجان تجربه جدید و برخورد با چالش‌های آن زورش بیشتر بود و در نتیجه با این گروه همسفر شدم.

 

چادر مسافرتی؛ محل اقامتی در سفر

 

اولین شب و اولین خوابیدن من در چادر مسافرتی در طبس اتفاق افتاد، این را هم باید بگوییم که برای امن بودن محلی که شلوغ و داخل شهر بود را برای کمپ زدن انتخاب می‌کردیم. من حتی نحوه چادر زدن هم بلد نبودم و با کمک یکی از دوست‌ها چادر زدم. هوا کمی سرد بود و برای همین درون کیسه خواب رفتیم، تجربه خوابیدن در کیسه خواب را هم نداشتم، کیسه خواب با اینکه خیلی گرم بود اما تحرک من موقع خواب را کم‌تر کرد و این موضوع مقداری اذیتم می‌کرد. قبل از خواب رفتن باز هم همان ترس نا امن بودن به سراغم آمد و این باعث شد به صداهای اطرافم بیشتر توجه کنم و هر صدا و حرکتی که از نزدیک چادر می‌گذشت را زیر نظر داشتم، تا اینکه از این روند خسته شدم و خوابم برد. صبح بعد از جمع کردن چادرها و صبحانه خوردن سوار ماشین شدیم تا به شهر بعدی برویم، زمانی که سوار ماشین شدم درباره اولین تجربه خوابیدن در چادر و کیسه خواب فکر کردم و همان ترس آخر شب و هیجان آن باعث شد لبخند بزنم و بعد از آن هم در سفرهای بعدی مشکلی با چادر زدن نداشتم و اکنون چه با دوست‌هایم و چه با تور مسافرتی قصد سفر داشته باشم، محل اقامت اگر چادر باشد دیگر برایم مشکل نیست.


اگر دوست دارید کوهنورد شوید و نمی‌دانید از کجا باید شروع کنید، مطلب «کوهنوردی را چطور شروع کنیم؟» را بخوانید.


چادر مسافرتی؛ محل اقامتی در سفر

مسائل بهداشتی در سفرهای کمپینگی

در ابتدا گفتم یکی از مشکلات برای خوابیدن در چادر، رعایت بهداشت، دغدغه‌ها و وسواس‌های بهداشتی مثل دستشویی رفتن و سرویس‌های بهداشتی است. این را باید قبول کنیم که سرویس‌های بهداشتی جاده‌ها و مکان‌های عمومی بسیار کثیف هستند و از نظر بهداشتی سطح پایینی دارند، اهمیت ندادن مسئولین به بهداشت و نظافت این مکان‌ها و همچنین رعایت نکردن از سوی مردم و مسافرها، باعث کثیفی دستشویی‌ها شده است. انتخاب یک سرویس بهداشتی خوب نیز دغدغه من و همسفرهام بود، برای همین بعد از دیدن چند دستشویی و تایید آن از طرف من و دیگر دختر همسفرمان، در نزدیکی آن شروع به برپایی چادر می‌کردیم، در واقع وجود دستشویی مناسب یکی از ملاک‌های مهم در انتخاب محل کمپ بود.

در تجربه‌هایی که در این نوع سفرها داشتم، داشتن چند وسیله بسیار ضروری است و به مسافرها و دخترهایی که این نوع سفرها را چه با خانواده و دوستان و چه با تورهای مسافرتی انتخاب می‌کنند، پیشنهاد می‌کنم، حتما به همراه خود، دستمال کاغذی، دستمال مرطوب، پدهای روزانه بهداشتی، نوار بهداشتی و شوینده‌ بدن (دستگاه تناسلی) به همراه داشته باشند و در هر بار دستشویی از شوینده و دستمال کاغذی استفاده کنند، اگر سفر طولانی درپیش دارید و می‌توانید لوازم کافی به همراه داشته باشید، به اندازه کافی با خود لباس زیر ببرید و تقریبا هر شب لباس زیر خود را عوض کنید. همچنین استفاده از پدهای بهداشتی روزانه را نیز توصیه می‌کنم و البته تعویض آن‌ها در طول روز را فراموش نکنید. البته همه این موارد تجربه شخصی است و اگر شما هم توصیه‌ای دارید می‌توانید در قسمت نظرات آن را بنویسید.

 

چادر مسافرتی؛ محل اقامتی در سفر

 

در آخر هم می‌توانید به پادکست گردشگری و سفرنامه «سفر به سیستان و بلوچستان» که توسط رادیو آهنگ سفر ساخته شده که درباره این سفر هست گوش کرده و از تجربه‌های من و همسفرهایم در این سفر استفاده کنید.

شما تاکنون چنین مسافرت‌هایی رفتید؟ چه تجربه‌ای از خوابیدن در چادر و کیسه خواب دارید؟ توصیه شما به دوستانی که این نوع سفرها را انتخاب می‌کنند چی هست؟ برای دیدن جاذبه های گردشگری محل اقامت چقدر برای شما اهمیت دارد؟ یا انتخاب محل اقامت به نوع سفرتان برمی‌گردد؟

5
اشتراک‌گذاری
زهرا جعفریان

ارسال پاسخ