صدای بلندگوهای موسیقی یا صدای طبیعت؟!

صدای بلندگوهای موسیقی یا صدای طبیعت؟!
صدای بلندگوهای موسیقی یا صدای طبیعت؟!
صدای بلندگوهای موسیقی یا صدای طبیعت؟!

اگر تا به حال به پیاده‌روی در طبیعت یا کوهپیمایی سبک رفته باشید، از آن مکان‌هایی که همه افراد با هر توانایی می‌توانند پا به آنجا بگذارند، حتما در هنگام بالا رفتن از کوه صدای آهنگی را از دور شنیده‌اید، که کم کم به شما نزدیک می‌شود ولی هنوز کسی را نمی‌بینید. بعد از چند دقیقه فردی از کنارتان عبور می‌کند در حالی که یک اسپیکر قوی به کوله‌اش آویزان کرده و درحال پخش موسیقی مورد علاقه‌اش است. با دیدن این افراد، ممکن است فیلم‌های موزیکال خارجی را به خاطر بیاورید، که در آن‌ها جوان‌ها در دهه ۴۰ میلادی یک ضبط و پخش بزرگ را روی شانه می‌گذاشتند و با صدای بلند در کوچه و ‌خیابان عبور و مرور می‌کردند.

این پیامد به گونه‌ای رواج پیدا کرده که شاهد اجرای آن در تور ایرانگردی که از سوی آژانس‌ها، گروه‌ها و تورلیدرها برگزار می‌شوند، هستیم. این موضوع باعث آزار برخی از مسافران و گردشگران نیز شده است.

صدای بلندگوهای موسیقی یا صدای طبیعت؟!

شاید با دیدن این افراد این سوال برای‌تان پیش بیاد، که چرا این افراد باید به جای دیگران هم تصمیم بگیرند و دیگران را به گوش دادن موسیق مورد علاقه‌شان مجبور کنند؟ و چه‌ چیزی باعث این موضوع می‌شود؟ اما این‌ سوال نیز اشتباه است! سوال درست این است، که چرا فردی باید از سوی همه تصمیم بگیرد که در طبیعت باید به موسیقی گوش کنید؟

آلودگی صوتی و صدای موسیقی یکی‌ از آزاردهنده‌ترین اتفاقاتی است که این روزها در طبیعت شاهد آن هستیم، که از سوی افراد زیادی و حتی تورهای گردشگری ایجاد می‌شوند. پخش موسیقی با بلندگو و با صدای بلند به نوعی نقض حریم خصوصی و سلب آسایش دیگر همنوردان و طبیعت‌گران است، این رفتار نا به هنجار ناشی از فرهنگ اشتباه گردشگری است که در جامعه گسترش یافته است. صدای کوه و طبیعت که آهنگی روح‌نوازی دارد و به دل هر طبیعت‌گردی می‌نشیند و روح را جلا می‌دهد، خواسته خیلی از کوهنوردان و کسانی است که هر از گاهی برای دور شدن از سر و صدا، همهمه و دغدغه‌های شهری پا به دل طبیعت می‌گذارند. شکستن این حریم، نا به هنجاری‌های زیادی به وجود آورده که خیلی از دوستداران کوه و طبیعت را از رفتن به این مناطق دور کرده است.

در واقع هر فرد، در حریم شخصی خودش مختار است هر موسیقی را گوش کند و کافی است به جای گوش دادن به موسیقی با صدای بلند و پخش آن با باندهایی که به کوله‌های‌شان آویزان کرده‌اند، با هدفون شخصی خود این کار را انجام دهند. اگر هم می‌خواهند موسیقی را با بلندگو پخش کنند ابتدا نسبت به رضایتمندی دیگران آگاه شوند و در صورت تمایل همه افراد به صورت عمومی برای همگی پخش شود.


پیشنهاد می‌کنیم برای اینکه بیشتر با آداب و قواعد طبیعت‌گردی آشنا شوید، مطلب «6 نشانه طبیعت‌گرد حرفه‌ای چیست؟» را بخوانید.


صدای بلندگوهای موسیقی یا صدای طبیعت؟!

موسیقی هر سفر را بشناسیم

سوال‌ دیگری که پیش می‌آید این است که هر سفری، موسیقی مربوط به خود را دارد؟ هم آری و هم خیر.

خیر، به این دلیل که هرکسی با توجه به حس و حال و سلیقه خود، موسیقی مورد علاقه خود در شرایطی که هست را انتخاب می‌کند.

آری، به این دلیل که جالب است بدانید موسیقی‌هایی هم وجود دارند، که خود از طبیعت الهام گرفته شده‌اند و در آن از عناصر و صوت‌های طبیعت مثل صدای آب، پرندگان، باران و … استفاده شده که بسیار‌ آرام‌بخش هستند. با شنیدن این نوع موسیقی شما به سفری دیگر رهسپار می‌شوید که خود گاهی راه نجاتی هرچند موقت از زندگی ماشینی امروزه است.

توصیه ما این است که خود طبیعت بهترین موسیقی بوده و صدای همان مکان و حتی سکوت محیط بسیار آرامش‌بخش خواهد بود، چیزی که در تورهای ایرانگردی کمتر شاهد آن هستیم.

صدای بلندگوهای موسیقی یا صدای طبیعت؟!

رادیو آهنگ سفر پادکستی را درباره موسیقی‌های سفر به نام «هر سفری آهنگی داره» تولید کرده که پیشنهاد می‌کنیم به آن گوش دهید. شما هم می‌توانید در بخش نظرات، موسیقی‌هایی که‌ در سفر گوش می‌کنید به اشتراک بگذارید.

شما درباره گوش دادن به آهنگ با صدای بلند در مکان عمومی مثل طبیعت و کوه چه نظری دارید؟ نظرات خودتان را برای ما در قسمت دیدگاه بنویسید و با دیگران به اشتراک بگذارید.

4
اشتراک‌گذاری
میلاد میرزایی

ارسال پاسخ