رشته صخره نوردی و روش‌های یادگیری آن

رشته صخره نوردی و روش‌های یادگیری آن

همانطور که در مطلب «کوهنوردی را چطور شروع کنیم؟» گفتیم، برای انجام هر کاری راه و روش‌های زیادی وجود دارد و در آن مطلب درباره روش‌های یادگیری کوهنوردی توضیح دادیم، اکنون در این مقاله می‌خواهیم به رشته صخره‌نوردی بپردازیم و درباره روش‌های یادگیری این رشته پر هیجان صحبت کنیم. در ادامه همراه ایران نیچر باشید.

معمولا شروع کردن و یادگیری رشته ورزشی به طور اتفاقی رخ نخواهد داد. در بیشتر اوقات، فرد مدتی یک رشته را زیر نظر می‌گیرد، یعنی درباره آن تحقیق کرده و سپس با راهنمایی گرفتن از دیگر افراد شروع به فعالیت در آن رشته می‌کند، البته برگزاری مسابقه‌های جهانی مثل المپیک و تاثیر اینگونه مسابقه‌ها را نیز باید در نظر گرفت؛ برای مثال هر سال بعد از اینکه یک رشته ورزشی مانند تکواندو یا کشتی برای ایران مدال المپیک را بدست می‌آورد، تعداد افرادی که بلافاصله در همان رشته‌ها برای اولین بار ثبت‌نام می‌کنند نسبت به دیگر زمان‌های افزایش چشم‌گیری پیدا می‌کند.

 

رشته صخره نوردی و روش‌های یادگیری آن

 

اکنون اگر نظریه بالا را در نظر بگیریم، این اتفاق باید در رشته صخره‌نوردی نیز اتفاق بیفتد، در حالی که به طور معمول در مورد این رشته این چنین نیست و شاید انگیزه وارد شدن به رشته صخره‌نوردی در یک تور گردشگری و یا همراهی با یک گروه کوهنوردی برای شما ایجاد شود تا تجربه کوچکی از صخره‌نوردی داشته باشید. همین باعث ایجاد انگیزه و نقطه شروع این رشته برای شما خواهد بود. اما اگر چنین تجربه‌ای نداشته و ندارید و می‌خواهید بدانید که خودتان چگونه این رشته پرهیجان را شروع کنید، ادامه مطلب را دنبال کنید.

اولین نکته که باید در‌ مورد این رشته بدانید این است که صخره‌نوردی و‌ یا به قول فعالان این شاخه، سنگنوردی یکی از‌ زیر شاخه‌های رشته کوهنوردی است. کوهنوردی رشته‌های زیادی از جمله صخره نوردی، یخنوردی، غارنوردی و دره‌نوردی را در خود جای داده است. درباره یادگیری کوهنوردی و راه و روش‌های آن صحبت کردیم و در این مطلب و مطلب‌های بعدی روش‌های شروع هر رشته را توضیح خواهیم داد.

در ابتدا برای شروع سنگنوردی یا همان صخره‌نوردی پیشنهاد می‌کنیم تا مدتی کوهنوردی انجام دهید؛ می‌توانید در ابتدا با تور ایرانگردی که برنامه‌های کوهنوردی برگزار می‌کنند، این رشته را امتحال کنید. در کوهنوردی حتما تجربه‌های جالب، پر از هیجان و  زیبا بدست می‌آورید و با ماهیت طبیعت، کوه و صخره بیشتر آشنا می‌شوید.

در برنامه‌ های کوهنوردی گاهی مجبور می‌شوید، در ارتفاع از صخره‌ای‌ بالا بروید، یا با استفاده از‌ ابزارهای فنی کاری را در ارتفاع انجام دهید. این اتفاق‌ها در درجه اول به شما نشان می‌دهد که آیا ترس از ازتفاع دارید یا خیر‌، در نهایت به شما ثابت می‌کند در این‌ رشته موفق هستید یا خیر. می‌توانید مطلب «مرام کوهنوردی قانون نانوشته» را بخوانید تا بیشتر با کوهنوردی و مرام‌های آن آشنا شوید.

 

رشته صخره نوردی و روش‌های یادگیری آن

 

پس از چند بار کوهنوردی رفتن، زمانی که به صخره‌نورد شدن مصمم شدید، لازم است بدانید که صخره نوردی چهار زیر شاخه تخصصی دارد، گاهی خیلی از فعالان این رشته در بیش از یک شاخه فعالیت می‌کنند، اما تمرکزشان فقط روی یکی از شاخه‌ها است که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

رشته سرطناب

صخره نورد در این رشته سعی در صعود صخره‌های زیر حدود ۴۰‌ متر را دارد، که هدف صعود به بالاترین نقطه آن است و این کار با کمک ابزار، طناب و فردی به نام حمایت‌چی انجام می‌شود. فرد صعودکننده یک سر طناب را به خود می‌بندد و شروع به صعود از دیواره می‌کند. در زمان صعود به هر گیره‌ای که رسید طناب خود را به آن وصل می‌کند تا از سقوط خود جلوگیری کند. سمت دیگر طناب به فرد حمایت‌چی متصل است تا به دقت مراقب مراحل صعود باشد و صعودکننده را حمایت کند.

رشته سرطناب هم داخل سالن و روی دیواره مصنوعی و هم در طبیعت و روی صخره‌های طبیعی انجام می‌گیرد، هر کدام لذت خاص خود را دارد، اما برای شروع و یادگیری تکنیک‌ها و اصول صخره‌نوردی پیشنهاد می‌کنیم که از داخل سالن شروع کنید و تمرین‌های منظم داشته باشید و در زمان تعطیلات هم از سنگنوردی در طبیعت و هم از دیدن جاذبه های گردشگری بسیار زیبا لذت ببرید.


تاکنون تجربه خوابیدن در چادر مسافرتی را داشتید؟ مطلب «چادر مسافرتی؛ محل اقامتی در سفر» درباره تجربه کمپ زدن و خوابیدن در چادر است، حتما آن را بخوانید.


رشته صخره نوردی و روش‌های یادگیری آن

رشته بولدرینگ

در این رشته نیازی به طناب و حمایت‌چی به صورتی که در رشته سرطناب وجود داشت نیست، زیرا هدف صعود مسیرهایی است که ارتفاع آن‌ها به طور معمول زیر پنج متر است و حرکت سنگنورد روی دیوار بیشتر به صورت افقی است. تفاوتی که بولدرینگ با سرطناب دارد این است که مسیرها در این رشته از نظر صعود بسیار تکنیکی بوده و از دید یک بیننده حرکت‌های این رشته بیشتر تمرکزی، تکنیکی و گاهی زیباتر هستند. به همین دلیل صعودکننده با تشک‌هایی که زیر دیواره کوتاه بولدرینگ قرار گرفته، حمایت می‌شود. بولدرینگ هم در سالن و هم در طبیعت قابل انجام است و هر کدام هیجان و لذت خاص خود را دارند.

 

رشته صخره نوردی و روش‌های یادگیری آن

رشته سرعت

در این رشته، هدف صعود یک مسیر در کم‌ترین زمان ممکن است، سرعت در صخره نوردی طرفدارهای خود را دارد و فقط در سالن و روی دیواره مخصوص سرعت انجام می‌گیرد.

 

رشته صخره نوردی و روش‌های یادگیری آن

رشته دیواره نوردی

این رشته صعود فقط در طبیعت و روی دیواره‌های بلند انجام می‌گیرد که طول دیواره بیشتر از طول یک حلقه طناب است. برعکس رشته سرطناب که فرد حمایت‌چی روی زمین وظیفه حمایت را برعهده دارد، در رشته دیواره نوردی صعودکننده و حمایت‌چی باهم صعود می‌کنند و ممکن است صعود یک دیواره چند روز طول بکشد و مجبور باشند شب را روی دیواره بخوابند.

 

رشته صخره نوردی و روش‌های یادگیری آن

 

همانطور که در ابتدا گفتیم قبل از شروع به یادگیری صخره نوردی، کوهنوردی انجام دهید تا نسبت به ترس از ارتفاع و داشتن قدرت بدنی مطمئن شوید. برای این کار هم می‌توانید با تور مسافرتی که برنامه کوه می‌گذارند، شروع کنید.

بهترین روش برای شروع صخره نوردی این است که در یک باشگاه سنگنوردی ثبت‌نام کنید و برای ابتدای کار تنها وسیله‌ای که نیاز دارید کفش سنگنوری است و دیگر ابزار و وسایل را در زمان نیاز و با توجه به شاخه‌ای که انتخاب می‌کنید باید خریداری کنید. رشته سنگنوردی (به جز بولدرینگ و سرعت) نیاز به تجهیزات و لوازم فنی بسیار زیادی دارد، که برای هر کدام هزینه  زیادی را باید پرداخت کنید، اما به همان نسبت لذت و هیجان آن نیز نسبت به دیگر ورزش‌ها بیشتر است.

یکی از نکاتی که افراد زیادی را از این ورزش دور می‌کند خطر و ریسک زیاد آن است. البته تمام تجهیزاتی که در مورد آن صحبت کردیم برای تامین امنیت افراد است، اما خطای انسانی را هیچ وقت نمی‌توان از بین برد. به همین دلیل است که این رشته نیاز به آموزش زیادی دارد و بدون تجربه و دانش، ریسک آن نیز بالا می‌رود.

 

رشته صخره نوردی و روش‌های یادگیری آن

 

نظر شما نسبت به رشته صخره نوردی چیست؟ تاکنون تجربه صخره نوردی داشتید؟ شما از کجا و با چه روشی صخره نوردی را شروع کردید؟ می‌توانید نظرهای خود را برای ما بنویسید تا با تجربه‌های شما آشنا شویم.

همچنین می‌توانید خاطره‌هایی که از صخره نوردی دارید برای مجموعه آهنگ سفر ارسال کنید تا سفرنامه و تجربه شما تبدیل به پادکست گردشگری شود.

4
اشتراک‌گذاری
میلاد میرزایی

ارسال پاسخ